Başa

DALIŞ BÖLGELERİ

KEMER DALIŞ BÖLGESİ

Kendine özgü kıyı yapısının yanısıra, gemi batıkları, antik çağlardan anforaları ve mağaraları ile Antalya’nın ve güney bölgenin en önemli dalış yerlerinden biridir. Kemer Bölgesi Beldibi-Tekirova arasında kalan, Göynük, Kemer, Kiriş ve Çamyuva’yı da kapsayan tüm beldeler olarak düşünülebilir.

Tabi ki bölgenin yüksek turistik potansiyeli sonucu itibari ile Türkiye’de en fazla dalışın yapıldığı yerlerden biri olmasına neden olmuştur. Tatil amaçlı yöreye gelen turistlerin ilgisini çeken bir aktivite hizmeti olarak sunulur.

Zengin bir Akdeniz canlı topluluğuna sahip olan Kemer’de su sıcaklığı ağustos ayında 30 dereceyi görebilmektedir.

Akvaryum koyu: özellikle eğitim ve başlangıç seviyede dalgıçlara hitap eden keyifli bir dalış yeri olan akvaryum koyunun adından da anlaşılacağı üzere hem oldukça berrak bir görüş açısı ve zengin balık çeşitliliği sunmaktadır. Tekne nin üzerinden durup suyun içinde ki balıkları seyretmek bile mümkündür. Dip derinliği maksimum 12 metredir.

Fener (Tünel): Kemer Yat limanından hemen açığında bulunan ve özellikle yeni başlamış dalgıçlara uygun bir dalış noktasıdır. Maksimum derinlik 18 metre seviyelerinde olup zeminin özellikle kayalık yapısı birlikte ufak birçok sayıda tüneller görülür. Ayrıca 3 metre derinlikle başlayıp 18 metreye uzanan resif üzerinde canlılığın muazzam olduğu bir tünel vardır

Kiriş Mağara Koyu: Sarp kayalarla çevrili bu koy, ismini dışarıdan da kolayca görülen, içi yarı hava, yarı su ile dolu 2 küçük mağaradan almaktadır. Aynı zamanda sualtında da görülmeye değer küçük mağaraların ve tünellerin oluşu ve en önemlisi bu koydan Kabarcık Mağarası’na sualtından rahatlıkla ulaşılabilmesi de buna etkendir. Sualtının yer yer Kaya, taş, çakıl ve kumdan oluştuğu bu koyda, sargoz, karagöz, papaz, kefal, günbalığı, sokar, kayabalığı, kertenkele balığı, Müren, orfoz, kupes, barbunya, tekir gibi çok çeşitli balık türlerine ve yengeç, denizyıldızı, denizkestanesi, karides, mürekkepbalığı, ahtapot gibi diğer deniz canlılarına rastlanmaktadır.

Tüm hakları HARESA’ya aittir, izinsiz kullanılamaz © 2014 / Tasarım ve Programlama Ajansweb